top of page

      Юридична оцінка ризиків інвестування в новобудову.

            Як відомо, інвестування в незавершене будівництво є більш вигідним з фінансової точки зору, ніж купівля квартири, право власності на яку вже зареєстровано. Але, більший прибуток  - більший ризик! При будівництві багатоповерхового житлового будинку ризик його не завершення може міститися як в економічній, так і юридичній площині, та будь-яка перевірка не може повністю передбачити чи усунути всі ризики. Але інвестор, у будь-якому разі, повинен розуміти, з ким та чим він має справу, щоб цей ризик був зважений.

            З чого ж потрібно почати?

  Збір інформації
Юридичний аналіз отриманної інформації  та визначення потенційних ризиків інвестування у новобудову
  Перевірка інформації за допомогою офіційних джерел інформації
  • щодо контрагентів 
  • щодо земельної ділянки
  • щодо документів, які дають право на виконання будівельних робіт
  • щодо потенційних проблем із забудовою

   Першим етапом, звісно, є збір інформації, а саме:

  • хто є замовником та підрядником будівництва;

  • наявність документа, що дає право на виконання будівельних робіт, та інших необхідних документів (містобудівні умови та обмеження, технічні умови та інше);

  • інформація про земельну ділянку, на якій ведеться будівництво (кадастровий номер, інформація про право власності чи право користування земельною ділянкою);

  • схема інвестування та типові умови договору.

   Таку інформацію інвестор попередньо може отримати у відділі продажу. Також, відповідно до вимог законодавства, інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, а також відомості про клас наслідків (відповідальності) об’єкта, замовника та підрядників розміщуються на відповідному стенді, який встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці.

          Також частково таку інформацію можна отримати он-лайн на деяких неофіційних сайтах.

       

    Другим етапом, є перевірка отриманої та збір додаткової інформації на офіційних  сайтах.

 

   1. Щодо контрагентів (замовника, підрядників будівництва, управителя - фінансової компанії (якщо утворюється ФФБ)) офіційну інформацію можна отримати безкоштовно в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch. Зокрема, у вказаному реєстрі міститься інформація щодо засновників юридичної особи, розмір статутного капіталу та інформація, чи не перебуває юридична особа у стадії припинення. Пошук здійснюється за кодом ЄДРПОУ чи найменуванням.

   Інформацію щодо наявності ліцензій у:

  • підрядника, що дає право на виконання будівельних робіт можна переглянути на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України;

  • управителя  - фінансової компанії можна знайти в Державному реєстрі фінансових установ за посиланням -  https://nfp.gov.ua/content/derzhavniy-reestr.html.

   2. Перевірити інформацію щодо земельної ділянки можна:

  • Безкоштовно за допомогою Публічної кадастрової карти України за посиланням - http://map.land.gov.ua/kadastrova karta. Зокрема, необхідно звернути увагу, в якій власності знаходиться земельна ділянка та яке її цільове призначення. Пошук земельної ділянки здійснюється за кадастровим номером.

   Доступ до «Інформації про право власності та речові права на земельну ділянку», можливий за умови ідентифікації особи, яка отримує доступ до інформації, з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи. Інформація про перегляд Вами відомостей про право власності та речові права на земельні ділянки, зберігається. Власник (землекористувач) земельної ділянки, подавши заяву до органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, зможе отримати інформацію про осіб, які отримували доступ до «Інформації про право власності та речові права» на дану земельну ділянку.  На платній основі  можна також замовити  Витяг  про земельну ділянку.

  • Отримавши інформацію щодо земельної ділянки на платній основі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за посиланням https://kap.minjust.gov.ua/services?product_id=1. Таким чином, можна отримати повну інформацію щодо земельної ділянку, зокрема, щодо її власника, користувача, підставу виникнення речового права, цільове призначення, обмеження.

   3. Перевірити інформацію щодо дійсність документа, що дає право на виконання будівельних робіт можна безкоштовно на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України за посиланням - http://91.205.16.115/declarate/list.php.

   Відповідно до вимог законодавства, відомості про надані містобудівні умови та обмеження підлягають внесенню до реєстру містобудівних умов та обмежень, який веде відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури. На теперішній час, ведення таких реєстрів тільки започатковується та інформація, яку вони містять, є неповною (наприклад -   http://kga.gov.ua/reestr). Тому отримати актуальні відомості про містобудівні умови та обмеження можливо лише направивши відповідний запит.

   Інформацію щодо технічних умов також не можна перевірити/ знайти в загальнодоступних  офіційних джерелах інформації.

   4. Для виявлення потенційних проблем з забудовою обов'язково необхідно перевірити Єдиний державний реєстр судових рішень за посиланням - http://www.reyestr.court.gov.ua. Пошук необхідно здійснювати за найменуванням контрагентів.

   Якщо юридична особа веде свою діяльність тривалий час, то, як правило, має багато як актуальних так і завершених судових спорів. Деякі спору, або навіть усі з них, можуть не мати відношення до забудови (наприклад, трудовий спір тощо) чи суттєво не впливати на неї, а й можуть мати визначальне значення (наприклад, спір про право власності на земельну ділянку, на якій ведеться забудова). На жаль, інколи, без кваліфікованої допомоги юриста проаналізувати всі судові провадження щодо контрагентів та зробити правильні висновки просто неможливо.

   5. Додатково для перевірки статусу забудови у місті Києві можна скористатися сайтом Містобудівного моніторингу МІАС ЗМД Містобудівний Кадастр Києва за посиланням  - http://monitor.mkk.kga.gov.ua. Але зазначене джерело не завжди містить повну та актуальну інформацію.

   Колток Маргарита,  юрист

   12.12.2017 р.

bottom of page